wtorek, 31 stycznia 2012

Trader Vic

"Hazardem jest ślepe podejmowanie ryzyka. Spekulacja to podejmowanie ryzyka, gdy szanse przemawiają na Twoją korzyść. Na tym polega różnica między hazardem a spekulacją." - Victor Sperandeo

"Trader Vic" składa się z dwóch części. Pierwsza "Zdobywanie wiedzy od podstaw", traktująca o analizie technicznej, ekonomii politycznej i zarządzaniu ryzykiem. Wbrew pozorom skierowana jest do osób, które mają już przynajmniej podstawowe pojęcie o giełdzie. Jej zwieńczeniem jest lista 18 zasad, które mają nas przybliżyć do skutecznej spekulacji. Sperando podsumowując pierwszą część książki przestrzega nas, że sama wiedza to nie wszystko. Z 38 osób, które uczył grania na giełdzie, wszystkie z wyjątkiem 5 straciły pieniądze. Jak twierdzi, ich błąd nie tkwił w wiedzy, ale w braku zdolności do konsekwentnego wdrażania w życie zdobytych wiadomości. Wszyscy ludzie, których szkolił byli w stanie zarabiać pieniądze. Wciąż jednak popełniali te same błędy. O przyczynach takiego stanu mowa jest w drugiej części książki skupiającej się na aspektach psychologicznych.

Sperandeo buduje w swojej książce pozytywny obraz spekulanta. Według niego "spekulacja to ciężka praca, a nie chodzenie na łatwiznę". Nie neguje on znaczenia analizy fundamentalnej. Jak sam o sobie pisze: 
"Nie jestem wyłącznie analitykiem technicznym, ale zarobiłem zbyt wiele pieniędzy na podstawie obserwacji technicznych, by odrzucić analizę techniczną tak jak to robią niektórzy "fundamentaliści" (...) Analiza techniczna rozpatrywana niezależnie jako zasadniczy środek oceny alternatyw inwestycyjnych czy spekulacyjnych, może okazać się nieefektywna, a nawet myląca (...) Najlepsze, co można zrobić to poznać kilka podstawowych zasad technicznych i używać ich jako narzędzia pomocniczego."

I właśnie takie podstawowe aspekty techniczne są nam w przystępny sposób przez Sperandeo serwowane. Autor prezentuje podstawy teorii Dowa, wyjaśnia czym jest trend, jakie są rodzaje trendów, jak je rozpoznawać, jak rozpoznać korektę itp. Całkiem ciekawe są omawiane przez niego sposoby na identyfikację zmiany trendu (zasada "1,2,3" i zasada "2b").

Sperandeo duży nacisk kładzie na zasadę ochrony kapitału i określanie ryzyka. Sporo miejsca poświęca ekonomii politycznej. Wykład na jej temat dotyczy co prawda rynku amerykańskiego, ale wnioski jakie z niego płyną mają charakter uniwersalny. Zrozumienie ekonomii politycznej ma zdaniem "Mistrza Wall Street", kluczowe znaczenie w rozpoznawaniu cykli koniunkturalnych, a tym samym w skutecznym spekulowaniu na giełdzie.

Z rozdziałów poświęconych psychologii dowiemy się m.in., że najczęściej popełnianym przez graczy giełdowych błędem jest zbyt wczesna realizacja zysków oraz pozwolenie sobie na zbyt duże straty. Zdaniem "Tradera Vic'a" ludzie robią tak dlatego, że nie motywują ich zasady. Oni je rozumieją, jednak nie stosują ich w praktyce. Tę część książki oceniam całkiem pozytywnie, aczkolwiek nie wyczerpuje ona tematu.

Musze przyznać, że podoba mi się podejście Sperandeo do analizy technicznej  i do inwestowania w ogóle. Jest to przede wszystkim podejście racjonalne i pozbawione radykalizmu. Po przeczytaniu tej książki miałem lekki niedosyt i wrażenie, że "Mistrz Wall Street" pozostawił kilka niedopowiedzeń m.in. w kwestii ekonomii politycznej. Mam nadzieję, że to czego mi zabrakło znajdę w kolejnej pracy tego autora, a mianowicie "Trader Vic II".

moja rekomendacja: warto przeczytać
dla: spekulantów
moje ocena: 4/5

2 komentarze:

  1. Witam, szczerze mówiąc myślę, że druga część książki może rozczarować. W zasadzie jest to poszerzenie części pierwszej. Nie mniej jednak obie części przeczytałem parokrotnie i w zasadzie nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez przekazanej przez autora. Wprawdzie pisze on, że również dla niego rynki stały się nazbyt skomplikowane od momentu wejścia maszyn to gry, jak widać parę lat później zmienił zdanie i założył Alpha Financial Technology.

    4/5 uczciwa ocena, piątkę dopełni nasza wiedza.

    Ps. Ze swej strony polecam ostatni wywiad, w którym bierze udział Sperandeo.
    http://video.cnbc.com/gallery/?video=3000066499
    jeśli ktoś ma ochotę poczytać o nastawieniu do rynku właśnie w odniesieniu do poglądów Sperandeo to zapraszam na moją, jak się okazuje już cykliczną pozycję Klimat
    http://risk-and-profit.blogspot.com/2012/01/pierwsze-w-tym-roku-drugie-w-historii.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za opinię i linki. Co do samej książki, to myślę, że jeszcze kiedyś do niej wrócę. Za drugą część zabiorę się pewnie nie prędko.

    OdpowiedzUsuń